برخی از خانوم ها عبور هوا یا باد از واژن را تجربه کرده‌اند. که حتی می‌تواند صدایی قابل شنیدن ایجاد و ممکن است خجالت‌آور باشد. ایجاد این صداها می‌تواند در حین فعالیت جنسی،فعالیت ورزشی یا در حالی که نشسته اید و حرکت خاصی ندارید اتفاق بیافتد.

خارج شدن باد از واژن
خارج شدن باد از واژن

علت ایجاد باد واژن چیست؟

در ایجاد این صدا ها ضعف کف لگن یا زایمان، مقصر اصلی است. هوا می تواند در طول هر یک از این  فعالیت ها به داخل واژن کشیده شود، به خصوص اگر دهانه واژن بازتر یا شل تر از آنچه قبلا بوده است ،شده باشد. پس از اینکه هوا به داخل کشیده شد، در قسمت فوقانی واژن در پشت یکی از دیواره های واژن که ممکن است شل شده باشد، به دام می افتد. سپس در حین جابجایی بدن، هوا از واژن به بیرون رانده می شود و باعث ایجاد صدا و احساس آن می شود.

چه کسانی دچار نفخ واژن می شوند؟

هر زنی ممکن است نفخ واژن را تجربه کند. با این حال، برخی تحقیقات وجود دارد که نشان می دهد برخی از زنان ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به آن باشند.به عنوان مثال زنانی که نوزادشان را به صورت طبیعی به دنیا آورده اند،اغلب پس از این واقعیت،وقوع نفخ واژن را گزارش می‌کنند اما مطمئناً این تنها عاملی نیست که می‌تواند منجر به نفخ واژینال شود. بسیاری از زنانی که هرگز باردار نشده اند ،نفخ واژینال را تجربه می‌کنند.

هر زنی ممکن است نفخ واژن را تجربه کند. با این حال، برخی تحقیقات وجود دارد که نشان می دهد برخی از زنان ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به آن باشند.بسیاری از زنانی که هرگز باردار نشده اند، نفخ واژینال را نیز تجربه می کنند.

علاوه بر این عوامل دیگری در آن دخالت دارند:

آمیزش جنسی یا قرار دادن یک شی در واژن:

هنگامی که چیزی وارد واژن می شود، می تواند هوای داخل واژن را جابجا کند. ممکن است در حین معاینه لگن، زمانی که پزشک اسپکولوم را وارد یا خارج می کند، نفخ واژن را تجربه کنید.

ورزش:

حرکات  کششی حین ورزش می تواند باعث گیر افتادن هوا در داخل واژن شود. زنان اغلب نفخ واژن را در حین برخی فعالیت‌های بدنی مانند یوگا گزارش می‌کنند.

خروج باد از واژن در دوران بارداری:

کف لگن همه افراد کمی منحصر به فرد است و واژن برخی افراد ممکن است بیشتر از بقیه مستعد خارج شدن گاز باشد.اما بعضی از بانوان در دوره بارداری یا یائسگی بیشترنفخ واژینال را گزارش می کنند.که علت آن می‌تواند شل شدن عضلات لگن باشد که با انجام دادن تمرینات کگل این مشکل تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

اگر نگران زمان بارداری و یائسگی خود هستید ،بهتر است از یک اپلیکیشن مدیریت قاعدگی و بارداری استفاده کنید.داشتن یک اپلیکیشن تقویم قاعدگی تا حد زیادی به شما کمک می‌کند.

به طور کلی نفخ واژن امری طبیعی است و برای اکثر خانوم ها در بعضی مراحل اتفاق می‌افتد ،حتی ممکن است به سبب نشستن های زیاد دچار نفخ واژن شویداگر نفخ واژینال همراه با این علائم را دارید حتما به پزشک مراجعه کنید.

خروج مدفوع یا چرک از واژن

ترشحات واژن که بوی بد می دهد

عفونت های مکرر واژن یا مجاری ادراری

تحریک یا درد در فرج، واژن یا ناحیه بین واژن و مقعد

درد هنگام رابطه جنسی

اگر این علائم را دارید، می تواند نشانه فیستول رکتوواژینال باشد،که نادر است.

برخی از تحقیقات ارتباطی بین افتادگی اندام لگن و نفخ واژینال پیدا کرده اند. اما شواهد کافی وجود ندارد و متناقض است. افتادگی زمانی اتفاق می‌افتد که هر یک از اندام‌های لگن به دلیل ضعف در ساختارهای نگهدارنده پایین بیفتد. زایمان و سایر شرایطی که به بافت‌های لگن فشار وارد می‌کند می‌تواند باعث این مشکل شود. اگر نفخ واژن شما با افتادگی همراه باشد، درمان شما می‌تواند شامل استفاده از پساری باشد (یک وسیله دایره ای پلاستیکی یا لاستیکی که در واژن قرار می گیرد و از بافت هایی که در اثر افتادگی جابجا شده اند حمایت می کند).

پساری
پساری

علاوه بر این تلاش برای تقویت عضلات لگن با انجام تمرینات کگل راهکار مناسبی برای کنترل افتادگی لگن می‌باشد.

کنترل خروج باد از واژن:

انجام تمرینات کگل برای کنترل نفخ واژن:

تمرینات کگل
تمرینات کگل

بهترین راهکار کنترل این مشکل تمرینات کگل هستند که می‌توانید روزانه انجام دادن آن ها را تمرین کنید.برای اجرای کگل، ماهیچه هایی را که برای توقف ادرار استفاده می کنید، منقبض کنید. این انقباض را تا ۱۰ ثانیه نگه دارید و سپس به مدت ۱۰ ثانیه استراحت کنید، مطمئن شوید که فقط بر روی عضلات کف لگن خود منقبض می شوید، برخلاف عضلات شکم. سعی کنید حداقل سه ست با ۱۰ تا ۱۵ بار تکرار در روز انجام دهید. اما این نکته را به یاد داشته باشیدکه تمرینات کگل را هنگام ادرار کردن  انجام ندهید زیرا  می تواند باعث تخلیه ناکافی مثانه شود که در نهایت می تواند منجر به عفونت ادراری می‌شود. و یا حتی در مراحل شدید تر ممکن است نیاز به جراحی باشد.

استفاده از لیزر یا آر اف:

به تازگی به کمک لیزر و امواج آر اف می‌توان تا حد زیادی گشادی واژن را برطرف کرد و به کلاژن سازی آن کمک کرد.این کار ها برای زیبا سازی واژن انجام می‌شوند.اما فراموش نکنید بدن شما واندام تناسلی تان در هر حالتی زیباست واین که گاهی درگیر چنین مشکلاتی شوید ،امری کاملاً طبیعی است.